Yangın Algılama Sistemleri

Yangın Algılama Sistemleri

Algılama ve alarm sistemleri arasında en önemlilerinden biri de yangın algılama sistemleridir. Temelde profesyonel bir sistem olduğu açıktır ve bazı durumlarda hırsız alarm sistemleri ile de birlikte çalışabilir. Bununla beraber söndürme alarmı ile de beraber çalışan yangın algılama sistemleri de bulunmaktadır. Ancak her ne olursa olsun profesyonel olarak tasarlanmış ve sistemsel hale getirilmiş olan yangın algılama sistemleri, insanların can ve mal güvenliği açısından büyük bir yere sahiptir. Peki, yangın algılama sistemleri nelerdir? Nasıl çalışır? Bu anlamda yangın algılama sistemleri ikiye ayrılır. Bunlar; konvansiyonel ve adresli yangın algılama sistemleridir.

Yangın Algılama Sistemleri ve Özellikleri

Yangın anında kişilere haber veren ve bu hususta hiçbir şekilde geç kalmayan sistemler olan yangın algılama sistemleri, kurulumu ve diğer tüm evreleri net ve eksiksiz bir şekilde yerine getirildiğinde, çalışma prensibi açısından mükemmeldir. Peki, bahsedilen konvansiyonel ve adresli yangın algılama sistemleri nedir? Bu sistemler arasındaki farklar nelerdir? Genel anlamda bunları öğrenmek gerekir.

  • Konvansiyonel Yangın Algılama Sistemleri: Yangın algılama sistemleri arasında ilk çıkan ve başlardan beri en çok tercih edilen sistem olan konvansiyonel sistem, belirli bir bölgeye hitap eder. Belirli bölge ise sistem içerisinde zon olarak adlandırılır. Basit bir modülde çalışan sistem, hem etkili, hem de kolay kullanımlı olarak bilinmektedir.
  • Adresli Yangın Algılama Sistemleri: Konvansiyonel sisteme göre daha karmaşık ve daha programlı bir sistemdir. Adından da anlaşılacağı üzere, yangının hangi alanda meydana geldiğini kolay bir şekilde tespit etmektedir. Sistem içerisinde yer alan algılama dedektörlerinin hepsinin bir adresi bulunur ve bu adreslerin hangisinde bir yangın meydana gelmiş ise, panelde bu gözlemlenir ve sistem paneli gerekli olan net bilgileri verir.

Yangın algılama sistemleri arasında ön planda olan bu iki sistem, etkin bir kullanım imkânı vermektir. Aralarındaki en temel fark, bölgesel bir özellik olmasıdır. Bununla beraber de, konvansiyonel sistem daha geleneksel, adresli sistem ise daha güncel bir yangın algılama sistemi olarak adlandırılabilir. Ancak yangının algılanması ve haber verilmesi açısından düşünüldüğünde, iki sistem de uygulanacağı alan göz önünde bulundurularak tercih edilebilir.