Telefon Santralleri

Telefon Santralleri

Telefonun evlerde sık sık kullanılmaya başlamasından itibaren, birbirimizi arayıp, halimizi hatırımızı sorma huyumuz devamlılığını sürdürmüştür. Ancak bu durum 1980 ve 1990’larda daha farklı bir şekilde işlemekteydi. Birbirimiz ile iletişime geçmek için belirli aşamaları aşmamız gerekirdir. Bu aşamalar telefon santralleri olarak adlandırılır. Çünkü eskiden bir kişi ile görüşmek için numarayı telefon santraline verip, santralin de manuel olarak karşılıklı bağlantı kurması gerekiyordur. Elbette ki şuan durum böyle değil. Her şey daha sistemli ve kolay bir hal aldı. Peki, telefon santralleri nedir? Telefon santralleri; gelen aramalar ile giden aramaların otomatik olarak yönlendirilmesini sağlayan ve bunun için manuel bir işleme gerek olmayan telekomünikasyon sistemleri olarak adlandırılmaktadır. Genel açıdan bakılacak olursa, eskiden manuel olan santraller, şimdi otomatik bir hal almış durumdadır.

 

Telefon Santralleri ve Önemi

Yaşadığımız dönemde telefon santralleri günlük hayatta kullanılmaz. Daha çok işletmelerin şirket içi konuşmalarında kullanılır. Şirket içi telefon görüşmeleri ise dâhili numaralar ile sağlanmaktadır. Zaten kurumsal işletmelerin telefon bağlantılarında; “dâhili numarayı biliyorsanız, tuşlayınız.” İbaresi vardır. Peki, bu kadar önemli olan telefon santralleri hangi prensipte çalışır? Bundan bahsedelim.

  • Yer tasarrufu sağlaması açısından otomatik telefon santrallerinin kullanımı günümüzde oldukça yoğundur.
  • Üretimi ve kurulumu oldukça kolay olmakla beraber, üst seviyede güç tasarrufu sağlamaktadır.
  • Telefon santralleri; besleme üniteleri, ana kart, güç devresi, dış hat kartı ve abone kartı olmak üzere 5 ana bölümden oluşur.
  • Kullanılan telefon santralleri, talep edilen ölçüde programlanır ve bu şekilde mikroişlemciler tarafından yönetilir.
  • Elektrik akımı öncelikli olarak güç devresine ulaşır ve güç devresi, elde olan elektrik akımını tüm santrallere gönderir. Ana karttan işlemciye ulaşan elektrik akımı, işlemcinin sistemin beyni olması sebebi ile de dağıtım işlemine dâhil olur. Bu şekilde numaralar konuşmacılar arasında dağıtılmış olur. 

Sistemin beyni görevinden olan işlemciler, telefonları birbirine bağlama görevini yerine getirmektedir. Bu şekilde telefon santralleri ile yapılan telefon görüşmeleri gerçekleştirilmiş olur. Aynı zamanda telefon santralleri ile yapılan telefon görüşmelerinin kullanıcı sayısı oldukça yüksektir. Bu sayılar ise santralin hat adetleri ile ilgili olmaktadır.