Personel Devam Kontrol Sistemleri

Personeller işletmeler için iş gücü konumundadır ve onların işe devamlılıkları normal olarak çok önemlidir. Bu nedenle, personel devam kontrol sistemleri ile personellerin işe giriş ve çıkış saatleri profesyonel olarak kontrol edilebilir. Bu kontrollerin yapılması aşamasında, bazı hususlar dikkat çeker ve bu sistem çalışma prensibinde de bu unsurları barındırır. Personellerin işe devam ettikleri süre, mesaiye kaldıkları zamanlar, işletme içerisinde kullanımının sınırlandırılmadığı hususların izni, aldıkları maaşların hesabının yapılması, personel devam kontrol sistemleri ile belirlenebilir. 

 

 

Personel Devam Kontrol Sistemleri Nasıl Çalışır?

Personellerin işe devamlılığı ve daha birçok konuda sistematik bir perspektif üzerine çalışan personel devam kontrol sistemleri, üretim portföyü sonucunda iki aşamada ele alınır. Bu aşamalardan ilki, giriş çıkışlarda verilerin alınmasını sağlayan cihazlar iken, ikincisi ise personellerin devam kontrol programlarıdır. Bu sistem, aldığı verileri direkt olarak yazılıma aktardığı için, herhangi bir problem olmadan sistem işlemeye devam eder. Aynı zamanda personel devam kontrol sistemleri aşağıdaki gibi farklı türler ile işletmelerde bulunur:

  • Yüz Tanımaya Olanak Veren Cihazlar
  • Parmak İzi Okuyucu Cihazlar
  • Personel Kartı Okuyucu Cihazlar

İşletmenin ihtiyaçları göz önüne bulundurulduğunda ve işletmenin yapısına uygun olan yukarıdaki personel devam kontrol sistemlerinden bir tanesi seçilmelidir. Bu tür cihazlar etkin bir veri depolama alanına sahip olup, veri kaybına yol açmaması ile de işletmeler arasında tercih edilir.

 

Personel Devam Kontrol Sistemi Özellikleri

Personel devam kontrol sistemlerinden geçen personellerin verileri, sisteme direkt olarak kayıt edilir. Sonucunda ise personellerin her türlü mesai ve vardiya durumları kontrol altına alınabilir. EPR ve CRM tipi programlar ile entegrasyon içerisinde olan personel devam kontrol sistemleri, işletme için özel olan modül geliştirmesi ile de dikkat çeker. 

Özel raporlar, e mail aracılığı ile adrese kolay bir şekilde ulaştırılabilirken, sektöre özel paket programlar da üretimine göre farklılık gösterir. Muhasebe yazılımları ile de her türlü maaş hesabı kolay bir şekilde yapılabilir ve herhangi bir karışıklık kesinlikle çıkmaz. Bu nedenle personel devam kontrol sistemleri, işletmelerin personelleri denetlemesi ve kolay veri ulaşımı sağlaması için oldukça önemlidir.