Otopark Geçis Sistemi

Otopark girişlerinde hayati derecede önemli olan konuların başında, geçişlerin kontrolü gelir. Çünkü bu kontrollerin yapılmaması durumunda, araçların izinsiz girişleri olacak, buna benzer birçok olumsuzlukla da karşılaşılacaktır. Ancak otopark geçiş sistemlerinin sunduğu avantajlar ile genel perspektifte her türlü avantaj sağlanabilir. Tüm girişler kontrol altına alınarak, kaçak girişler ortadan kaldırıldığı için, güvenlik de aynı çerçevede sağlanmış olur. Bununla beraber, otopark geçiş sistemleri ile muhasebe işlemlerinin yapılması da kolaylaşır ve hesap kontrollerinin de yapılması oldukça kolay hale gelir.

 

 

Otopark Geçiş Sistemleri Nasıl İşler?

Araçların otoparka ilk giriş anında kullanılan bu sistem, kollu bariyer sistemi olarak da adlandırılır. Yani araçlar bu sistem içerisinde otoparka giriş yaparken, her türlü kontrol sağlanmış olur. Otopark geçiş sistemleriile geçiş yapılırken bir onay alınır ve bu onay çerçevesinde aracın geçişine izin verilir. Ancak otopark geçiş sistemine abone olan veya olmayan kişilerin geçişlerinde farklılıklar yaşanır. Bu farklılıklar aşağıdaki gibidir:

  • Otopark geçiş sistemine dâhil olmayan araç sahipleri, giriş esnasında bir fiş alarak geçiş yaparlar.
  • Otopark geçiş sistemine dâhil olan araç sahipleri ise, otomasyon tarafından tanındıkları için, sistem geçişi otomatik bir şekilde tanımlayacaktır. 

Personel takip sistemlerinde kullanılmakta olan kartlı ya da parmak izli geçiş, otopark geçiş sistemlerinde de kullanılabilir. Ancak sağlanan faydalar ve otomasyonun işlevliği açısından en önemlileri, OGS VE HGS olarak bilinir. 

 

Otopark Geçiş Sistemlerinde Kollu Bariyer Modelleri

Otopark geçiş sistemleri, kollu bariyerler ile otopark girişinde yer alır. Ancak otoparkın yapısı, işleyişi ve daha birçok özellik göz önüne alınırsa, farklı modeller ortaya çıkmaktadır. Genelde ise kollu bariyerler DZ ve MN olarak ikiye ayrılırlar. Kollu bariyer oldukları için de, kol tipi veya kol uzunluğu farklılığa sebep olan etkenler arasındadır. DZ ve MN kollu bariyerlerde 3m veya 6m uzunluğunda farklı çeşitler vardır. Bu iki modelin ayrılmasındaki temel etken ise, MN 5m saçaklı model ile otopark girişlerinde daha farklı avantajları sunmasıdır. Saçaklı kollu bariyer uygulaması, kaçak girişlerin tamamen önünü kapatmış olur. Darbeye karşı dayanıklı bir yapısı bulunan bu sistem, olası bir kazada yaşanacak hasarların da önüne geçmiş olur.