Hırsız Alarm Sistemi

Hırsız Alarm Sistemleri

Evlerde, çalışma alanlarında ve bunun gibi pek çok alanda hırsızlık vakaları ile karşı karşıya kalınmaktadır. Hırsızlık vakalarının artması, kişilerin can ve mal güvenliğinden endişe duyması sebebi ile hırsız alarm sistemleriaktif olarak kullanılmaya başlamıştır. Bu tür sistemler hırsızların varlığını duyurduğundan ve kaçmalarını veya yakalanmalarını sağladığından dolayı, kullanım alanları oldukça geniştir. Genel anlamda bakıldığında ise hırsız alarm sistemleri, yukarıda bahsedilen veya bahsedilmeyen alanlarda, kapı girişleri, pencere girişleri ve bunun gibi giriş bölgelerine, algılayıcıların yerleştirilmesi sonucunda, algılayıcıların yakaladığı hareketleri sistem ana merkezine aktarması ile beraber, bu hareketlerin alarm olarak yansımasını sağlar. 

Yukarıda da bahsedildiği gibi hırsız alarm sistemleri etkin ve faydalı bir kullanım olanağı sunar. Bunda da en önemli sebep hırsızların sayısında ki artış olduğu için, sistemin kullanım alanları da genişlemiştir. Aynı zamanda hırsız alarm sistemleriyalnızca ev ve iş yeri gibi alanlarda kullanılmamakla beraber, alışveriş merkezleri, hastaneler ve okullarda da aktif olarak kullanılmaktadır. 

 

Hırsız Alarm Sistemleri Hangi Prensipte Çalışır?

Hırsız alarm sistemleri genel anlamda yalnızca hırsızların hareketleri ile harekete geçmez. Bununla beraber sistemin pek çok farklı avantajı da bulunmaktadır. Özellikle su baskınlarında, gaz kaçaklarında, yangın anlarında da bu sistemin sağladığı özellikler devreye girer. Bu nedenle sistemin sağladığı avantajlar arasında yer alan uyarı özelliği ile itfaiyelere, ambulanslara, yönlendirme imkânı vardır. Panik butonunun devreye sokulması ile bu tür özellikler de devreye girmiş olacaktır. Üstelik sistem devreye girdiğinde sesli bir uyarı verdiği için, bunun sonucunda hırsız ek panik yapacak, bununla beraber kaçmak zorunda kalacaktır.

Sisteme kayıt edilen acil durum kişileri, böyle bir durum ile karşı karşıya kalındığında otomatik olarak aranır. Aranmanın yanında belirlenen acil durum kişilerine mesaj da gönderilebilir. CCTV ile uyumu bir şekilde çalışan hırsız alarm sistemleri, elde edilen alarm esnasında oluşan görüntüleri cep telefonlarına veya mail adreslerine yönlendirir. Ortaya konulan bu özellik, sistemin iyi bir şekilde çalışıp çalışmadığını, herhangi bir problem olup olmadığını anında algılamak için çok önemlidir. Bu nedenle hırsız alarm sistemleri pek çok farklı alanda kullanılır.