Haber

Yangın Alarm Panelleri

Yangın anında, insanların yapacakları pek bir şey olmuyor ve bu nedenle de maddi ve manevi pek çok kayıp bu çerçevede karşımıza çıkabiliyor. Ancak yangın alarm sistemleri bu anlamda yangının algılanması ve bildirilmesi gibi hizmetleri verdiği için, pek çok alanda aktif olarak kullanılabilir. Konvansiyonel ve adresli olarak iki farklı şekli olan yangın alarm sistemleri, yangını farklı şekillerde dedektörleri ile algılıyor ve bu algılama sonucunda da geri bildirim yaparak, kullanıcıların olaya müdahale etmesine veya ettirmesine yardımcı oluyor. Yangın alarm panelleri (konvansiyonel ve adresli) bu işlemleri kişilere bildiren, sistemi aktif bir şekilde hareket ettiren ve komutları uygulayan bölümdür. Paneller, alarm sisteminin beyni olduğu için de, dikkatli ve özenli bir şekilde seçilip, montajının yaptırılması gerekir. 

Yangın Alarm Panelleri (Konvansiyonel ve Adresli) Özellikleri

Yangın alarm sistemleri arasında panellere geri bildirim yapan bölümlere dedektör adı verilmekte ve dedektörlerin tamamı aynı hizmeti vermemektedir. Çünkü dedektörler farklı belirtiler üzerine kurulu olup, ona yönelik olarak yangın alarm panellerine geri bildirim yaparlar. Yangın alarm panelleri (konvansiyonel ve adresli)ise bu geri bildirimleri işler ve somut dışavurumları ortaya çıkarırlar. Yani genel çerçevede bakıldığında sistemin çalışmasını sağlayan, sistemin beyni olan kısım, panellerdir. Peki, yangın alarm panellerinin çeşidine göre özellikleri nelerdir? Sizlere bunlardan bahsetmeye çalışalım.

  • Konvansiyonel Yangın Alarm Panelleri

Konvansiyonel paneller genel anlamda güncel tasarımlarla donatılmamış olup, ilk yangın alarm sistemleri arasında yer alır. Ancak sağladığı avantajlar ve sistem kolaylığı, kullanım alanlarını artırır. Performansının yüksek olması, tasarımının göze hitap etmesi, sağlamlığı, kullanımının kolaylığı ve sistem kurulumunun basit olması, konvansiyonel panellerin en önemli özellikleri arasında yer alır. 

  • Adresli Yangın Alarm Panelleri

Konvansiyonel panele göre daha yenilikçi ve güncel tasarımlara sahip bir paneldir. Üstün özellikleri ile 16 panele kadar, kendi cinsinden olan adresli yangın alarm panelleri ile network edilme hizmetini sağlar. Programlanabilme özelliği ile sıkça tercih edilen bir modeldir. 

Her alana, mekâna ve adrese uygun olarak farklı şekilde tasarlanabilen ve uygulanan yangın alarm panelleri (konvansiyonel ve adresli)vardır. Bu panellerin yukarıda sayılan daha pek çok özelliği de bulunmaktadır.