Haber

Yangın Alarm Dedektörleri

Yangının belirlenmesi ve tam olarak nereden kaynaklandığının anlaşılması büyük alanlarda zorluk çıkarabilir. Bunun yanında küçük alanlarda da meydana gelen yangınlarda, yangın alarm sistemlerinin kullanılması büyük avantajlar oluşturacaktır. Ancak burada önemli olan, yangın alarm sisteminden elde edilen faydanın nasıl olacağı, sistemin nasıl aktif hale geleceğidir. Yangın alarm dedektörleri (konvansiyonel ve adresli), bu tür avantajları sisteme entegre eden ve bulguları panellere ileten aparatlardır. Peki, dedektörler tüm sistemlerde aynı mı olur? Elbette ki hayır. Çünkü her dedektörün odaklanmasının sağlandığı alan farklı olur ve bu alanda bir olumsuzluk yaşandığında dedektörler geri bildirimi panellere yaparlar. Şimdi de sizlere konvansiyonel ve adresli yangın alarm sistemlerinin özelliklerinden bahsetmeye çalışalım.

Yangın Alarm Dedektörleri(Konvansiyonel ve Adresli) Nelerdir?

Konvansiyonel ve adresli olarak ikiye ayrılan yangın alarm sistemleri, pek çok alanda aktif olarak kullanılabilir ve bu özellikleri ile sağladığı faydalar da ön plandadır. Sistemi aktif eden ve etkili olmasını sağlayan ise, kullanılan dedektörler olur. Çünkü dedektörler yangını veya yangın ihtimalini ilk belirleyen, belirledikleri bu durumu panellere ileten bir bölümdür. Yangın alarm dedektörleri (konvansiyonel ve adresli) bu tarz önemi nedeni ile sistemlerde aktif olarak değerlendirilmesi gerekir. Peki, dedektörlerin amaçları ve sistemleri nelerdir?

  • Konvansiyonel Yangın Alarm Dedektörleri

Yangın alarm dedektörlerinin çalışma prensipleri zonlar ile belirlenir. Zon genel anlamda dedektörlerin hitap ettiği ve panellerde bulunan alanlar olduğundan dolayı, dedektörlerden gelen belirtiler, panellerde bulunan o dedektörün zonunda ışık yanmasına sebep olur. Ekonomik olan bu sistem, pek çok alanda aktif olarak kullanılmaktadır. En önemli özelliği ise ekonomik oluşudur. Konvansiyonel yangın alarm dedektörleri; duman, ısı, beem dedektörleri, sirenler, botonlar ve flaşörlerdir. 

  • Adresli Yangın Alarm Dedektörleri

Adresli yangın alarm sistemleri, pek çok farklı adrese hitap edebilir ve bu adreslerin her birinde farklı bir dedektör bulunur. Dedektörlerin algıladığı durumlar, sistem paneline yansır ve bu şekilde yangın alarm sistemi aktif olarak çalışmış olur. Adresli yangın alarm dedektörleri; duman, ısı, beem dedektörleri, sirenler, flaşörler, kontak izleme ve zon modülleridir.

Yangın alarm dedektörleri (konvansiyonel ve adresli)yukarıdaki gibi farklı çeşitlere sahiptir. Hangi alana sistemin kurulması gerekiyorsa, alanın özelliklerine bakılarak en iyi tercih ortaya çıkarılır.