Haber

Yangın Alarm Butonları

Yangının oluşması anından itibaren, yapılması gerekenler aslında çok nettir. Ancak yangın anında müdahalede ise yapılması gerekenler çok fazla çeşitlilik göstermez. Çünkü tehlike daha fazla büyüyebilir ve bu durum can kaybına da yol açabilir. Yangın alarm butonları (konvansiyonel ve adresli), insanların yapması gerekenler arasında ilk sırada yer alır. Çünkü bu butonlar kullanılarak yangının haber verilmesi sağlanır. Yangın anında kişilerin yapabileceği en gerekli ve kolay hamle budur. Peki, yangın alarm butonlarının takılması ve ne kadar mesafede bir takılması gerektiği gibi konular farklılık gösterir mi? Elbette. Şimdi sizlere yangın alarm butonları hakkında diğer konularda bilgi vermeye çalışalım.

Yangın Alarm Butonları (Konvansiyonel ve Adresli) Özellikleri

Yapıların iç kısımların bulunan ve kişilerin yangını haber vermesi için kullanılan yangın alarm butonları, yüksek ses ile etrafa haber verilmesine imkân sağlar. Ancak her yapıda döşenmesi gereken mesafe ve diğer detaylar farklılık gösterir. Örneğin yangın alarm butonları (konvansiyonel ve adresli), sıva altı veya sıva üstü olarak döşenebilir. Bunun herhangi bir dezavantajı bulunmaz. Yapı inşaat halindeyken döşenen sistemlerde sıva altı teknolojisi kullanılırken, aktif haldeki yapılara döşenirken ise genelde sıva üstü kullanılır. Bunun yanına sistemlerin diğer özellikleri ise aşağıdaki gibidir.

  • Konvansiyonel Yangın Alarm Butonları

470 ohm dirençli bir buton olup, döşenmesi gereken yerde kolaylık sağlar ve bu nedenle farklılık gösterir. Talep edilip edilmemesine göre, koruma kapağı takılabilir ve bu şekilde kazaların önlenmesi de sağlanır. Sertifikalı olarak takılması gereken yangın alarm butonları, sertifikasız takılmalarda pek çok sorun çıkarabilir. Aynı zamanda döşenmesi belirlenen yapılarda en fazla 30 metre aralıklarla birer bire döşenmelidir. 

  • Adresli Yangın Alarm Butonları 

Konvansiyonel yangın alarm sistemlerinde olduğu gibi, talep edilen yere göre sıva altı veya sıva üstü olarak döşenme imkânı vardır. Şeffaf özellikle olan koruma kapağı da yine talebe uygun olarak takılır. Bu tür yangın alarm aksesuarlarında sertifikasız ürün alınmamasına dikkat edilmesi de gerekir. Her sistem de olduğu gibi en fazla 30 metre aralıklarla döşenmesi gerekir. 

Yangınlara karşı alınması gereken önlemler arasında yangın alarm butonları (konvansiyonel ve adresli)ilk sırada yer alır. Bu tür butonlar ile etrafa kolay bir şekilde haber verilebilir.