Haber

Yangın Alarm Aksesuarları

Yangınlar, can ve mal kaybına neden olabilen felaketler olduğundan dolayı, yangına ilk müdahale her zaman için önemli olur. Bu nedenle yangın alarm sistemleri ile hem yangına hızlı bir müdahale sağlanmış olur, hem de bu şekilde yangının yayılma hızı düşürülmüş olur. Bunun için kullanılan yangın alarm sistemleri, dedektörleri aracılığı ile yangının oluştuğunu tespit eder ve bu tespiti panellere iletirler. Paneller aldığı ikazlar çerçevesinde yangın söndürme sistemlerini aktif ederek, tehlike oluşturabilecek unsurları da devre dışı bırakır. Bu nedenle de alanın tahliyesi ve yangın söndürme işleminin hız kazanması için sistem oldukça önemi bir yere sahiptir. Sistem içerisinde bulunan ve sistemin aktif bir şekilde çalışmasını sağlayan ekipmanlar, yangın alarm aksesuarları olarak adlandırılır. Şimdi sizlere yangın alarm aksesuarları ile ilgili genel bilgileri vermeye çalışalım.

Yangın Alarm Aksesuarları ve Faaliyeti

Yangının söndürülmesi ve tahliyesinin hızlandırılması gibi aşamaların aktif hale getirilmesi için, yangın alarm sistemlerinin kurulu olması gerekir. Bu aşamaların kurulması ve denemesinin yapılması sonrasında da yangın alarm sistemi işler hale gelir. Ancak yangın alarm aksesuarlarıve bu aksesuarların garantili olup olmadığı da çok önemlidir. Kesinlikle sertifikalı olmayan ürünler kullanılmaması gerekir. Peki, yangın alarm aksesuarları nelerdir? Sizlere bunlardan bahsedelim.

  • Dedektörler

Yangın alarm sistemlerinin en önemli aksesuarları arasında yer alır. Çünkü yangının algılanmasını bu aksesuar sağlar. Dedektörler, algıladıkları belirtileri kontrol panellerine iletir, paneller ise bu durumu somut bir şekilde ortaya çıkarır.

  • Kontrol Panelleri

Dedektörlerden gelen her türlü ikazı bekler ve buna yönelik olarak diğer sistemleri aktif hale getirir. Yani yangın alarm sistemlerinin beyni olarak nitelendirilir. 

  • Butonlar

İnsanların yangın anında etrafa haber vermesi zordur. Butonlar ise yapıların içerisinde bulunduğu için, yangın anında insanlar butonlara basarak, hem yangının söndürülmesine katkı sağlayabilir, hem de etrafa haber vermiş olur. 

  • Sirenler ve Flaşörler

Yangın anında kişilerin ortamdan uzaklaştırılması ve ekiplerin söndürme işlemine yetişmesi için etrafa haber veren sesli ve ışıklı aksesuarlardır. 

Yangın anında hızlı müdahale her zaman için can kurtarır. Bu nedenle yangın alarm sistemlerinin bulundurulması hayati bir önem taşır. Aynı zamandayangın alarm aksesuarları ile ilgili her detayı öğrenmeden ve konu ile ilgili bilgi sahibi olmadan, yapınız için yangın alarm sistemi döşetmemeniz faydalı olacaktır.