Haber

Sirenler (Dâhili ve Harici)

Alarm sistemlerinin kullanımı ve sağladığı güvenlik ihtiyacı ile her türlü komutu harekete geçirmesi, talep edilmesindeki en büyük sebepler arasında yer almaktadır. Çünkü alarm sistemlerinin pek çok farklı özelliği bulunuyor ve bu özelliklerin tamamı belirli bir sisteme göre harekete geçirildiğinden dolayı da, herhangi bir problem ile karşılaşılmadan, güvenlik ihtiyacı sağlanmaktadır. Burada önemli olan ve sistemin etkin bir şekilde harekete geçirilmesini sağlayan ise, alarm sistemi panelleridir. Bu paneller tabiri caizse sistemin beynidir ve her şey buradan yönetilerek hareket ettirilir. Sirenler (dâhili ve harici)aktif hale getirilirken, harekete geçirilmesi gerektiğini belirten de yine alarm panelleridir. Peki, alarm panellerinin komut verdiği sirenler nasıl harekete geçer? Özellikleri nelerdir?

Sirenler (Dâhili ve Harici) ve Sirenlerin Özellikleri

Alarm sistemi içerisinde bulunan tüm cihazlar, herhangi bir hareket, olumsuzluk ve arıza meydana geldiğinde alarm panelleri ile haberleşmeye başlarlar. Bu haberleşme sonucunda da alarm panellerinin verdiği komutlara göre, sirenler (dâhili ve harici)aktif hale gelmiş olur. Şifre panelleri ile de sisteminizin yönetilmesini sağlamanız mümkündür. Çünkü sistem içerisinde ön planda yer alan en önemli aşama sistemin programlanması olduğu için, bunu sistemin yanında olmadan da kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Peki, sirenlerin çeşitleri ve özellikleri nelerdir?

  • Dâhili Siren:Alarm paneli ile uyumlu bir şekilde çalışan dâhili siren, mekânların iç alanlarında kişileri uyaran ve anında önlem alınmasını sağlayan bir sistemdir. 
  • Harici Siren:Alarmın çalışması anında bir flaşör etkisi de yarattığı için, çevredekileri anında uyaran bir tür sirendir. Aynı zamanda şiddeti yüksek bir ses meydana getirerek, sistem çevresinde bulunan kötü niyetli kişileri caydıran bir özelliğe sahiptir. 

Alarm sistemindeki yeri oldukça ön planda olan sirenler (dâhili ve harici), sağladığı avantajlar ile kişilere pek çok olanak sunmaktadır. Sunduğu olanaklar ve ortaya koyduğu değerler ile her daim hırsızlara karşı önlem oluşturduğu için de alarm sistemleri arasında en önemli cihazlardandır. Sistem içerisinde bulunan panele bağlı bir şekilde çalışarak, olumsuz anlarda ışıklı ve yüksek sesli uyarılar yaptığı için, vazgeçirme özelliğine sahiptir.