Haber

Serbest Geçiş Turnikeleri

Turnike sistemleri ve bu sistemlerin kullanımı ile ilgili tüm detaylar göz önüne alındığında, pek çok farklı turnike sistemi bulunmaktadır. Geçişlerin daha resmi olduğu ve güvenliğin yüksek olduğu yerlerde kullanılan turnikeler ile okul ve yemekhane gibi alanlarda kullanılan turnikeler birbirinde farklı özelliklere sahiptir. Bu nedenle holdingler, fabrikalar, okullar, hastaneler ve daha pek çok alanda serbest bir geçiş imkânı sunan serbest geçiş turnikeleri, günümüzde sıklıkla tercih edilmektedir. Aynı zamanda bu tür turnikelerin sağladığı avantajlarda düşünüldüğünde, pek çok önemli detay da alana göre değişikliğe uğrar. Özellikle serbest geçiş turnikeleri paslanmaz çelikten imal edildiği için, yağmur, dolu veya kar fark etmeksizin her daim rahatlıkla kullanılabilir.

Serbest Geçiş Turnikeleri ve Özellikleri

Serbest geçiş turnikeleri arasında iki farklı turnike vardır. Bunlardan biri market tipi olarak geçen kelebek turnikeler olurken, diğeri ise sıradan serbest geçiş turnikeleriolarak bilinmektedir. İki turnikede de amaç geçişi kolay kılmak ve bunun için kolların hâkimiyet gücünü düşürmektir. Aynı zamanda bu tür turnikeler, dâhili ve harici olarak adlandırılan mekânlarda sıklıkla kullanılmaya devam etmektedir. Çünkü serbest geçişin gerekli olduğu alanlarda bu tür turnike kullanımı, mekânın daha kullanışlı olmasına yardımcı olacaktır. Serbest geçiş turnikelerinin diğer özellikleri ise aşağıdaki gibidir.

  • Paslanmaz çelik ve elektrostatik boya kullanılarak üretilen türleri bulunmaktadır.
  • Turnikelerin kolları el ile kontrol edilebilir ve kolay bir şekilde kapanabilir.
  • Geçiş esnasında el ile kolay bir şekilde açılabilen turnike kolları, geçiş yapıldıktan sonra otomatikman yay mekanizması sayesinde kapanır.
  • Plaza, fabrika, spor salonu, belediyeler, üniversiteler ve daha pek çok alanda oldukça rahat bir şekilde kullanılabilir.
  • Kelebek turnikeler ise rulman sayesinde istenilen yöne doğru açılma özelliğine kavuşabilir. Bu tür turnikeler daha çok yemekhane ve marketlerde kullanılmaktadır. 

Serbest geçiş turnikelerikullanım alanları ve sağladığı faydalar sebebi ile oldukça popüler turnikeler arasında yer almaktadır. Özellikle serbest geçişin gerekli olduğu alanlarda kullanılan bu turnikeler, mekâna şık bir hava katıp, kolay bir kullanım sunmaktadır. Paslanmaz çelikten üretildiği için de, her türlü alanda talep edildiği şekilde kullanılabilir.