Haber

Plaka Tanıma Sistemleri

Aldığı görüntüyü işleme ve kayıt ederek analiz yapma gibi özellikleri olan plaka tanıma sistemleri; plakadaki karakterleri algılama, algıladıklarını yorumlama ve karşılaştırma, plaka bilgileri ile araçları sorgulama özelliklerine sahiptir. Özellikle görevlendirme ile giriş çıkış, güvenlik ve trafik uygulama alanları, çalınan araçların bulunması gibi pek çok amaç çerçevesinde kullanılabiliyor. Farklı amaçlar için, farklı çerçevede kullanılması gereken plaka tanıma sistemleri, aşağıdaki gibi çeşitlenmektedir:

  • Otoyolda Plaka Tanıma Sistemleri
  • Otoparkta Plaka Tanıma Sistemleri
  • Mobil İçin Plaka Tanıma Sistemleri
  • Ücretlendirilmiş Otoparklar İçin Plaka Tanıma Sistemleri

Görüntü kalitesi, algılama düzeyi ve daha birçok özellik göz önünde bulundurulursa, plaka tanıma sistemleri ile kontrol yapmak yukarıdaki alanlarda farklılaşacaktır. 

 

Plaka Tanıma Sistemleri Özellikleri

Akıllı algılama desteği ile ön planda olan plaka tanıma sistemleri, kamera özellikleri ile de ne kadar kaliteli ve avantajlı bir sistem olduğunu göstermektedir. 1-2.7’’2 Megapiksel Progresif Tarama, 2.7mm – 12mm Motorize Lens, Maksimum 50 Metre Aydınlatma Mesafesi, Full HD Network Bullet Kamera ve Birden Çok Ağ İzleme gibi kamera özelliklerine sahiptir.  

Kamera özellikleri çerçevesinde bakışın yapılması sonrasında, plaka tanıma sistemleriiçerisindeki yazılımın kuvvetli olması da dikkat çekmektedir. Bu nedenle web tabanlı izleme olanağı, %98.2 oranında gündüz ve %99.2 oranında gece, etkin bir plaka okuma teknolojisi, kara ve beyaz liste oluşturma özelliği, anlık SMS alarmı ile beraber mail gönderme seçeneği, kara listedeki araçların engellenmesi gibi pek çok özelliğe sahiptir.  

 

Plaka Tanıma Sistemlerinin Yazılım Gücü

Araçların kontrol edilmesi ve plakalardan araçların tüm durumlarının öğrenilmesi, plaka tanıma sistemleri ile mümkündür ancak, bunun sağlanması aşamasında birçok avantaj da ortaya konulur. Bu da ancak yazılımsal açıdan yüksek bir performans ile sağlanır. Kolay kurulum imkânı verme, 180 km hızla plaka okuma, Desktop izleme olanağı, sesli alarm alt seviyede PC kullanımı ve LED panel entegrasyonu ile sistemsel açıdan her türlü yazılımsal avantajı sunmaktadır. 

Plaka tanıma sistemleri; otoparklar, depolar, üniversiteler, okullar, havaalanları, otoyollar, kontrollü araç geçişi gereken yerler ve sınır kapıları gibi pek çok alanda kullanılabilir. Bu nedenle de yazılımsal ve kamera açısından profesyonel bir sistem olduğu aşikârdır.