Haber

Parmak Okuma ve Yüz Tanıma Terminalleri

İşletmelerin personellerinin devamlılığını kontrol edip, vardiya ve mesailerin değerlendirilmesini sağlayıp, maaşlarını hesapladığı sistemler genel anlamda personel devam kontrol sistemleridir. Bu sistemler, personellerin bilgilerini içerisinde barındırıp, bu bilgileri kesinlikle kayba uğratmıyor. Bu sebepten ötürü de pek çok işletme, PDKS kullanmaktadır. Bunlar arasında en önemlileri ise; parmak okuma ve yüz tanıma terminalleriolarak göze çarpar. Çünkü bu şekilde hem daha net bir bilgi erişimine kavuşulur, hem de personellerin verilerinin toplanmasında herhangi bir kargaşa yaşanmaz. 

 

Parmak Okuma Terminalleri

Personel devam kontrol sistemleri arasında yer alan bu terminal ile personellerin parmak izleri cihaza kayıt edilir. Bu kayıt işlemi sonucunda, her geçiş anında personellerin giriş ve çıkış saatleri sisteme aktarılmış olur. Profesyonel bir yazılıma sahip olduklarından dolayı, veri kaybını önleyecek, verilerin daha derli toplu kalmasını sağlayacak aşamaları bulunmaktadır.

Terminalin üzerinde, LCD ekran bulunduğu için, görüntü konusunda herhangi bir problem yaşanmaz. Aynı zamanda yüksek hassasiyette parmak izi okuma görevi ile beraber, optik sensör bulunduğu için, oldukça hızlı bir terminal olarak dikkat çeker. Kontrol panellerine veya ana terminallerine bağlı olarak, çevrimiçi veya çevrimdışı da çalışma olanağı vardır. Parmak okuma ve yüz tanıma terminalleriarasında her ikisi de pek çok farklı alanda tercih edilse de, kimi işletmelerin parmak izi okuyucu terminalleri tercihini, hızlı ve fazla depolama alanına sahip olması etkiliyor. 

 

Yüz Tanıma Terminalleri

Yüz tanıma sistemlerinin, personel devam kontrol sistemleri içerisinde olması, sağladığı avantajların çeşitli ve algoritmasının güçlü olmasındandır. Çünkü ileri teknoloji özelliği ile birlikte, personellerin yüzlerinin; ağız, burun, göz ve yüzün öğeleri arasındaki mesafeler tanımlanarak, geçiş imkânı vermektedir. 3000 kişiden fazla kapasitesi olabilen bu sistem de tanıma işlemi genel çerçevede 1 saat sürer. 

LCD dokunmatik ekran özelliğine sahip olup, kullanıcılar için tanımlı olan fonksiyon tuşları bulunmaktadır. Parmak okuma ve yüz tanıma terminalleri, bu bunun gibi pek çok özelliği içerisinde barındırır. Hızlı, kapasitesi yüksek, kontrol edilebilir ve hoş görünümlü personel devam kontrol sistemleri arasında en çok tercih edilen seçenekler arasında yer almaktadırlar.