Haber

Mantar Bariyerler

Güvenliğin ve giriş çıkışların kontrollü bir şekilde gerçekleştirilmesi gerektiği alanlarda pek çok bariyer sistemi kullanılmaktadır. Alanın büyüklüğü, yapısı, işletme veya özel alan olup olmadığı ve daha pek çok detay göz önünde bulundurularak, bariyer sistemleri tercih edilmektedir. Mantar bariyerlerise, yüksek güvenlik gerektiren alanlarda yoğun bir şekilde kullanılmakta ve bu nedenle her daim tercih edilme potansiyeli yüksek olmaktadır. Özellikle yayaların güvenli bir şekilde yürümesi ve alışverişlerini yapması için yayalaştırılan alanlarda sıkça kullanılan bu sistemler ile araç girişi engellenmiş olur. Bununla beraber mantar bariyerler çeşit olarak üçe ayrılır. Bunlar; hidrolik, pnömatik ve ledli mantar bariyerlerdir. Ledli mantar bariyerler genel anlamda diğer iki mantar bariyer sistemine kolay bir şekilde entegre edilebilmektedir. 

Mantar Bariyerler ve Özellikleri

Kullanım alanları genelde yayalaştırma hedefi olan alanlar olsa da, bunun yanında pek çok alanda da kullanılmaktadır. Alışveriş merkezleri, tesis ve işletme girişleri gibi alanlar, diğer kullanıldığı alanlardan yalnızca bazılarıdır. Bununla beraber mantar bariyerler,prensibi açısından pek çok farklı sistem ile uyumlu halde çalışabilmektedir. Plaka okuma, buton, kartlı geçiş ve daha birkaç sistem ile uyumlu çalışması için, ona uygun olarak üretilen bir sistemdir. Bu sistemin ön planda olan pek çok özelliği daha vardır. Bunlar ise aşağıdaki gibidir.

  • İşletmenin veya diğer alanların, mantar bariyer sistemine uygunluğuna göre, bariyerler istenilen ebatlara uygun olarak üretilebilmektedir. 
  • Görsel olarak rahatsız edici olmamakla beraber, kullanılmadığı zamanlarda yere gömülü olduğu için çokça tercih edilen bir sistemdir. 
  • Paslanma ve aynı zamanda darbelere karşı yüksek dayanımı sayesinde, uzun ömürlü bir sistem olduğunu göstermektedir.
  • Bariyerin yüksekliği ortalama olarak 60 ila 80 cm arasındadır.
  • Güvenlik sistemleri ile entegre bir şekilde çalışabilmektedir.
  • İniş ve çıkış süreleri değişkenlik gösterse de, ortalama 3 ila 6 saniye arasındadır.
  • Dekoratif bir özellik göstermesi açısından talep edilen özellikte ve şekilde üretilebilir. 

Güvenliğin sağlanması ve giriş çıkışların kontrol altına alınması için mantar bariyerleryaya trafiğinin yoğun olduğu alanlardan araçları uzak tutmak için sıklıkla kullanılır. Özellikle montajının kısa sürede yapılması sebebi ile de tercih listeleri arasında ilk sırada yer alır.