Haber

IP Telefonlar

Günümüzde teknolojinin getirdiği pek çok imkân aktif olarak kullanılmakta ve bu imkânların tamamı hayatımızın bir noktasını kolaylaştırmaktadırlar. Özellikle haberleşme alanında bizler için hayati önem taşıyan telefonlar, bazı durumlarda aktif olarak kullanılamıyor ve bu nedenle farklı arayışlara giriliyor. IP telefonlarbu anlamda bilgisayardan bilgisayara iletişimin sağlanması açısından gerekli bir ağdır. Bunun için internet gerekli olmakla beraber, karşılıklı bir saatte haberleşilmesi gerekir. Çünkü herhangi bir arama sesi bulunmadığından dolayı, kişi aramayı duymayacaktır. Bu nedenle belirlenen saatlerde yapılan aramalar, IP telefonlar ile PC’den PC’ye aktif olarak gerçekleştirilir. Voice Over IP ve İnternet Telefonu, IP telefonlar ile aynı anlama geliyor gibi görünse de, ikisi aslında farklı bir tarzdadır. Çünkü ikisi de IP telefonların bir alt koludur.

IP Telefonlar ve Özellikleri

IP telefonların ikiye ayrıldığından bahsettik. Bu iki seçeneğin ilki olan internet telefonlarında ana şebeke, internet olurken, VoIP için kullanılan şebekeler ise özel şebekelerdir. Bu şebekeler ise IP tabanlı olarak değişir. Aynı zamanda geleneksel telefonların, bu tür telefonlara dönüştürülmesi de mümkün olur. Tersine gerçekleştirilen ağ bileşkelerinin diğer kullanıcılar ile iletişim kurabilmesi sonucunda geleneksel telefonlar, VoIP telefonlara dönüştürülebilir. IP telefonlarbu nedenle günümüz teknolojisinde büyük bir yere sahip ve pek çok alanda sıklıkla kullanılmaya devam etmektedir. Peki, IP telefonların diğer özellikleri nelerdir?

  • PC’den PC’ye, PC’den telefona veya telefondan telefona konuşama imkânı bulunmaktadır. Aynı zamanda telefonlar fax olarak da geçer.
  • IP telefonlar yüksek performans gösterir ve oldukça hızlıdır.
  • Bileşenlerin değişkenlik göstermesine göre, ses kalitesinde de değişiklikler meydana gelir.
  • IP telefonlar 3 farklı servis sağlayıcısı ile de kullanılabilir. Bunlar; devre anahtarlamalı şebeke taşıyıcısı, IP telefon ve internet servis sağlayıcı olarak bilinmektedir.

Teknolojik gelişmelerin hızla arttığı günümüzde, bu tür gelişmeler pek çok alanda çağın gereklerini yansıtmaktadır. Hal böyle olunca, elde edilen fayda da pek çok farklı şekilde değişikliğe uğrar. Yani IP telefonlarile elde edilen faydalar, yukarıda da bahsedildiği gibi alana veya servis sağlayıcısına göre değişikliğe uğrar. Bunun için de en iyi şekilde IP telefonlardan faydalanmak gerekir.