Haber

IP Kameralar

IP kameralar, görüntü yakalamak istediği sensörler aracılığı ile görüntüleri internet ortamına uygun bir veriye çevirir, sonrasında ise networkler yardımı ile yetkili kullanıcılara ileten görüntü aktarma ve görüntüleme sistemidir. Görüntü kaydedici programlara görüntülerin anında ulaşması gerekir ve bunun için de IP kameralargörüntüleri sisteme anında ulaştırmakla yükümlüdür. İletme işleminin gerçekleştirilmesi için, sensörlerde bulunan görüntünün elektriğe dönüştürülmesi ve bunun sonucunda sistemlere aktarılması gerekir. Oluşturulan elektrik sinyalleri işlemciye ulaştırılmalı ve bununla beraber işlemci de bu sinyali, dijital bir sinyale dönüştürmelidir. 

IP kameralar ile beraber bir de analog kameralar bulunur ancak, analog kameralardan belirli farklılıklara sahiptir. Bu farklılığın temelinde ise görüntüyü işleme biçimi yatar. IP kameralarile analog kameralar arasındaki ikinci fark ise, elde edilen görüntülerin aktarılma biçimidir. Bu aşamada da IP kameraların önemi ortaya çıkmış olur. Çünkü analog kameralar yalnızca görüntüleri DVR ile aktarma özelliğine sahipken, IP kameralar bununla beraber pek çok farklı çeşit aktarma sistemine sahiptir. Çalışırken bilgisayara ihtiyaç duyan sistemlere nazaran IP kameraların böyle bir gereksinimi yoktur. Bununla beraber, programlanma ve görüntü kalitesinin yüksek olması sebebi ile de IP kameralar her geçen gün daha fazla tercih edilmeye devam etmektedir. 

 

IP Kameralar ve Özellikleri

Ara yüzü oldukça basit ve kurulum kolaylığı ile de ön planda olan IP kameralar, bakıma ihtiyaç duyar ancak bu tür bakımların maliyetleri beklenen kadar yüksek değildir. Bu nedenle her daim gelişmeye açık, kendini etkin bir şekilde kullanıcılarına sunan bu sistemin sevenleri, gelecekte artacağa benziyor. Peki, IP kameraların özellikleri nelerdir?

  • IP kameralar ile ortaya çıkarılan görüntü, anında izlenebilir, bu izlenimin gerçekleştirilmesi için de bilgisayara gereksinim duyulmaz. Mobil uygulamalardan da gerekli olan erişimler sağlanıp, tüm izlenmeler gerçekleştirilebilir. 
  • Hem internet üzerinden, hem de network üzerinden etkin bir şekilde erişilme imkânını kullanıcılarına sunar.
  • İleri seviyede bir kamera sistemi olduğundan dolayı, çalışması için ek aparatlara ihtiyaç duymaz. 
  • Aynı zamanda kullanım çeşitlerine göre farklılaştığı için de, kablolu veya kablosuz olarak çeşitleri ile bilinen bir sistemdir. 

IP kameralar, analog kameralara göre ön planda olan ve tercih edilmeye devam eden bir sistemdir. Bu nedenle kullanıcılara sunulan avantajlar sebebi ile de en ileri teknolojiye sahip sistem, gelişmeye açıktır.