Haber

Dedektörler

Daha önceden belirlenmiş alanda, belirlenmiş kurallar dışında kötü niyetli şekilde hareket eden kişilerin ve ansızın meydana gelen yangın, su baskını gibi olayların haber verilmesini sağlayan sistemler, alarm sistemleridir. Alarm sistemleri içerisinde pek çok farklı bileşen yer aldığından dolayı, bu bileşenlerin etkin şekilde bir arada olması, yönetilmesi ve gözlemlenmesi gerekir. Sisteme sahip kişiler bu işlemi uzaktan da yapabilirken, sisteme uyguladığı komutlar çerçevesinde alarm panelleri ile de bu işlemi yerine getirebilirler. Peki, dedektörlerbu işin hangi aşamasında yer alır? Genel anlamda bakıldığında dedektörler alarm sistemlerinin pek çok aşamasında yer alır ve bu aşamalara tek tek bakmak gerekir. 

Dedektörler Hangileridir? Ne İşe Yarar?

Olumsuz durumlarda anında haber verme ve iletişim kurma gibi aşamalarda alarm sistemlerinin pek çok özelliği ön plana çıkar. Bu nedenle dedektörlerde sistemin en önemli parçaları arasında yer aldığı için, her aşamasında farklı bir özelliği ile değerlendirilir. Bahsedilen dedektörler ise; hareket dedektörleri, darbe dedektörü, cam kırılması dedektörü, duman dedektörü, gaz dedektörü ve su baskın dedektörü olarak adlandırılır. Peki, bu dedektörlerin özellikleri nelerdir?

  • Hareket Dedektörü:Alarm sistemlerinin kurulması durumunda, ortamda meydana gelen hareketleri gözlemleyerek, alarm paneline bildiren cihazlar olarak adlandırılmaktadır.
  • Darbe Dedektörü:Eşyaların içerisine yerleştirilen bu dedektör, en ufak bir darbe aldığında hemen algılar ve algıladığı bu durumu da alarm paneline bildirir.
  • Cam Kırılması Dedektörü:Hırsızların cam kapı veya balkonlardan, pencerelerden girmek istemesi durumunda, cam kırılması sesini fark eden bu dedektör, anında alarm paneline sinyal gönderir.
  • Duman Dedektörü:Ortamda yer alan dumanı algılayan ve algıladığı bu dumanı alarm paneline bildiren sisteme denir.
  • Gaz Dedektörü:Kötü gazların ortamda yer alması durumunda fark eden bu dedektör, gerekli olan geri bildirimi alarm paneline yapar.
  • Su Baskın Dedektörü:Su baskını yaşanması anında önceden fark eden ve fark ettiği bu durumu alarm paneline bildiren sistemdir. 

Alarm sistemleri içerisinde yer alan dedektörleryukarıdaki avantajları kişilere sağlamaktadır. Yaptığı bildirimler ile de her türlü olumsuz durum önceden fark edilir ve gerekli olan tüm önlemler alınır.