Haber

Bekçi Tur Sistemleri

Günlük hayatta; kamu kuruluşlarında, inşaatlarda, şantiyelerde, sitelerde ve daha pek çok alanda hırsızlık ve kapkaççılık vakaları yaşanmaktadır. Bu vakaların en aza indirilmesi için de, bekçi veya güvenlik görevlileri görevlendirilir. Hali hazırda bu tür olumsuz vakalar gece saatlerinde olduğu için, bekçi ve güvenlik görevlilerinin de çalıştığı vakitler daha yoğun şekilde gece saatlerinde olur. Bekçi tur sistemleriise, bekçilerin daha kontrollü çalışmalarını, kendilerini uykuya kaptırıp, işlerini savsaklamamalarını sağlayan bir sistemdir. Genel anlamda güvenlik ihtiyacı duyulan ve bekçi çalıştırılan yerlerde bekçi tur sistemleri çok sık bir şekilde kullanılır. 

 

Bekçi Tur Sistemleri Nedir?

Hayatımızın akışında bekçi tur sistemleri ve onun ekipmanlarına duyulan ihtiyaç, bekçi çalıştıran alanlarda zaruri ihtiyaçlar arasında yer alır. Çünkü gece saatlerine yapılan devriyeler sayesinde güvenlik sağlandığı için, geç saatlerde herkesin çalışma temposu düşer ve devriye hizmeti biraz da sıkıcı olabileceği için, kaçamaklara yol açabilir. Bunun önlenmesi için bekçi tur sistemleri çok sık tercih ediliyor, ekipmanları ile devam sistemlerinden pek çok özelliği ile de farklılaşıyor. Peki, bekçi tur sistemlerinde kullanılması gereken ekipmanlar nelerdir?

  • Bekçi Devriye Kalemi
  • Beki Devriye Kontrol Noktası
  • Bekçi Tomu
  • Bilgisayardan Kontrol İçin, Bekçi Devriye Kontrol Yazılımı
  • Kontrolün Yapılması İçin Bilgisayar

Yukarıdaki ekipmanlar ve cihazlar, bekçi tur sistemleri içerisinde kullanılması gereken ve bekçi kontrolünü sağlayan ekipmanlardandır. 

 

Bekçi Tur Sistemlerinin Çalışma Prensibi

Bekçi tur sistemi ilk olarak, kontrolü sağladığınız bilgisayara kurulur. Kurulma işlemi neticesinde, yazılımı ve özellikleri yüksek olan bu sistem, pek çok özelliği de beraberinde getirir. Bekçiler, devriyelere çıkmadan önce, isimlerine tanımlanan bekçi tomlarını yanında bulundurması gerekir. Bu şekilde cihazlara okutma işlemi gerçekleştirilir. Aynı zamanda bu kontrollerin, bekçi kontrol kalemlerine tanımlanması, okutulması gerekir. Bu çerçevede de bekçi tur sistemleri, bekçilerin kayıt ettiği verileri bünyesinde barındırarak, veri kaybının da tamamen önüne geçmektedir. 

Bekçi tur sistemleriiçerisindeki verilere ise kolay bir şekilde sahip olabilirsiniz. USB kablo yardımı ile verileri sistemin içerisinde bilgisayarınıza aldıktan sonra, bu verilerin kontrolünü kolay bir şekilde sağlamanız mümkündür. Aynı zamanda bu verilerin çıktısını ama şansına da sahipsiniz.