Haber

Alarm Panelleri

Alarm sistemleri ve alarm sistemlerinin özellikleri ile ilgili pek çok önemli detay bulunur ve bu nedenle uygun bir alarm sistemi bünyesinde bazı değerlerin yer alması gerekir. Genel çerçevede bakıldığında ise, alarm sistemleri içerisinde en önemli alan, alarm panelleridir. Çünkü alarm panelleri, herhangi bir alarm sisteminin beyni olarak bilinir. Tüm işlemler panellerden gerçekleştirilir ve sistemin ana merkezi konumunda yer alır. Sistem içerisinde yer alan elemanların tamamı, alarm panelinin merkezine bağlıdır ve buradan hareket ederler. Hangi cihaz var ve bu cihazlar hangi işlemi yerine getirecekse, bilgi ve görüntüler ilk olarak panele gelir. Daha sonra panele gelen görüntüler aracılığında ortaya konulması gereken aşamalar panelden çıkan komutlar ile gerçekleştirilir. 

 

Alarm Panelleri Özellikleri

Zon, panelin ana kartının üzerinde bulunan girişlere denir. Bu nedenle alarm sistemlerinde bulunan dedektörler zon adı verilen bu girişlere bağlanır. Dedektörler ise sirenlerin çalışmasında büyük role sahiptir. Çünkü genel anlamda bakıldığında bu dedektörler ortamdaki hareketleri sisteme, yani sistemin paneline aktarır, böylece sistem ise faaliyete geçer. Telefon numaralarına mesaj gönderilme, aranma veya acil haberalma merkezlerine gerekli olan bilgiler alarm panelleriile aktarılır. Bu şekilde de gerekli olan yaptırımlar ve ulaşımlar, alarm panellerinin uyguladığı senaryolar ile gerçekleşir.

Elektrik kesintilerinin yaşanması durumunda alarm sistemleri elbette ki durmaz ve çalışmaya devam eder. Bunun en önemli sebebi ise alarm panellerinin içerisinde akü bulunmasıdır. Bu akü, elektrik kesintileri anında bile sistemin çalışmasını sağlar. Alarm sistemlerinin etkin bir şekilde çalışması ve bu sistem ile güvenliğin en iyi şekilde sağlanması, alarm sistemlerini kuran personeller veya firmalar ile alakalı bir durumdur. Çünkü alarm sistemini kuran personeller işinde uzman ise, alarm panelleri güvenlik senaryolarını eksiksiz bir şekilde yerine getirecektir. Ancak tecrübesiz ve eğitimsiz personeller sistemi aktif ederse, alarm panelinin gerçekleştirdiği güvenlik senaryolarında eksiklikler oluşur. 

Dijital sensörler, ileri teknolojiye ait özellikler ile alarm panellerinin çeşitleri de bulunmaktadır. Kurulacağı sistem, uygulanacağı alan ve daha pek çok aşama, alarm panelleriaçısından da önemli olacaktır. Bu nedenle en özellikli ve güvenlikli alarm panelleri, güvenlik senaryolarını en iyi şekilde yerine getiren panellerdir.