Güvenlik Kamera Sistemleri

Güvenlik Kamera Sistemleri

CCTV Nedir?

CCTV, Close Circuit TeleVision baş harflerinin kısaltmasından oluşmuş, CCTV açılımı Kapalı Devre Televizyon anlamına gelir. Kameralar aracılığıyla alınan görüntünün belirli bir konuma iletildiği sisteme verilen isimdir.

Sistem, kapalı devre tasarımında olduğu gibi dışarıdan kimsenin erişemediği bir devredir ve karasal televizyon yayınından farklıdır. Çünkü sinyaller herkesin erişimine açık değildir. Video akışları yalnızca yetkili kullanıcılar tarafından kullanılabilir.

AHD Analog HD Kamera Nedir?

AHD kamera, 2015 yılı başlarında duyurulan analog CCTV alt yapısını kullanarak 720p ve 1080p çözünürlükte görüntü verebilen bir teknolojidir.

AHD Teknolojisi, Koaksiyel kablo üzerinden aktarılan analog video sinyalinin, AHD-DVR dijital kayıt cihazı tarafında işlenmesi esasına göre çalışmaktadır.

AHD Kamera sistemi analog kamera sisteminin alt yapısını kullanıp HD yüksek çözünürlükte görüntü verebilmesi ve düşük maliyetli sistem olmasından ötürü çok tercih edilmektedir.

AHD Dvr Kayıt Cihazı Nedir?

AHD Dvr kayıt cihazı 720p/960p/1080p kalitesinde hd, full hd video, ses ve görüntü sinyalini aktaran cihazdır. AHD kamera ve AHD Dvr kayır cihazlarının en ok tercih edilme sebebi yeni bir alt yapı kablolama gereksinimi duymadan eski analog kamera alt yapısını kullanarak çalışabilmesidir.

HYBRİD Dijital Kayıt Cihazı (HVR) Nedir?

Yeni nesil olarak adlandırılan Hybrid Dijital Kayıt Cihazı (HVR) hem Analog, AHD, IP Kamera kaydı yapabilmektedir.

IP Kamera Nedir?

IP Kamera, içerisindeki donanımlar ve sensörler sayesinde görüntüyü yakalayıp bu görüntüleri dijital veriye çevirdikten sonra network üzerinden NVR ya da kullanıcılara ileten kamera çeşididir.

IP Kamera çalışması için NVR kayıt cihazı vb. donanımlara ihtiyaç duymaz. IP Kamera görüntü ve ses verilerini network üzerinden iletir. IP Kamera kullanım türlerine göre kablolu ıp kamera ve kablosuz ıp kamera olarak ikiye ayrılmaktadır. IP Kameralar üzerinden gelen görüntü ve ses canlı olarak cep telefonu, tablet ve bilgisayardan izlenebilmektedir.

NVR Kayıt Cihazı (Network Video Recoder ) Nedir?

NVR Kayıt Cihazı dijital formatta ki bir video görüntüsünü HDD sabit diske kaydetmek için kullanılır. IP Kameralardan Ethernet kablo aracılığı ile görüntüyü alırlar. Kablo türü Cat5 ya da Cat6 tercih edilmektedir.

NVR VE IP Kameradan Oluşan Sistem AHD Kamera Sistemine göre daha kaliteli video netliği sunar. IP Kamera sistemi network üzerinden erişilebilir olduğu sürece istenilebilen her yere yerleştirilebilir. Mesafeler bir problem değildir.